سه شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٧

                                     صفحه اصلي       معرفي شهرستان      معرفي شبكه       گالري تصاوير      تماس با ما       روابط عمومي       نظرات و پيشنهادات

منو اصلی
سايت هاي مرتبط

 

پريسا زارعي (كارشناس بهداشت عمومي)

مسئول بهداشت خانواده

پرسنل

 رقیه محمدی (کارشناس کودکان) ،فريده رشيدي (كارشناس مادران)

 

سلامت خانواده و جمعیت

تعریف :

واحد سلامت خانواده و جمعیت یکی از واحدهای تحت نظر معاونت بهداشتی شبکه بهداشت و درمان هر شهرستان می باشد . در شهرستان این واحد با حدود 21 نفر پرسنل شامل کارشناسان و کاردانهای بهداشت خانواده و مامایی در ستاد و مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی در حال ارائه خدمت می باشد .

خدمات ارائه شده توسط این واحد را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم بندی نمود :

1) تنظیم خانواده                         2) مراقبت کودکان                      3) مراقبت مادران                        4) مراقبت از زنان و سالمندان

 

تنظیم خانواده

 مأموريت برنامه: مهمترين وظيفه اين واحد پيشگيري از بارداريهاي برنامه ريزي نشده و پرخطر مي باشد.

 گروه هدف برنامه : كليه مردان و زنان بالاي 10 سال ايراني و غير ايراني  ساكن شهرستان ،متأهل و مجرد و در حال ازدواج  مي باشد.

منظور از بارداريهاي پرخطر بارداريهايي است كه مادر يا جنين يا هردوي آنها در معرض آسیب قرار دارند .بارداري زير سن 18 سال ، بالاي 35 سال ، بارداري پنجم و بالاتر و بارداري با فواصل كمتر از سه سال جزء بارداريهاي پرخطر از دیدگاه تنظیم خانواده محسوب می شوند .  

ستاد این واحد مستقر در مركز بهداشت شهرستان  وظیفه برنامه ریزی ،آموزش ،کنترل،پایش و ارزشیابی ، تأمين نيروي انساني ، پشتيباني و تأمين تجهيزات و وسايل و لوازم پيشگيري از بارداري را در مراكز محیطی در زمینه فعالیتهای مرتبط با تنظیم خانواده دارا می باشد . همچنين پژوهش ، جمع آوري آمار ،  هماهنگي درون بخشي وتقويت ارتباطات برون بخشي ، اطلاع رساني از طريق رسانه هاي گروهي ،تهيه وتوزيع جزوات آموزشي از ديگر سياستهاي متخذه در راستاي ارائه هر چه بهتر خدمات تنظيم خانواده مي باشد.

 کودکان

 مأموریت برنامه : مهمترين وظيفه اين واحد ارائه خدمات به كودكان جهت ارتقاء سلامت ايشان می باشد .

برنامه کودکان در 4 قسمت اصلی در شهرستان در حال ارائه خدمت می باشدکه عبارتند از :

1.      کودک سالم :

گروه هدف : کودکان زیر 8 سال

1.      کودک بیمار :

گروه هدف : کودکان زیر 5 سال

1.      ترویج تغذیه با شیرمادر :

گروه هدف : کودکان زیر 2 سال

1.      بیمارستانهای دوستدار کودک :

 گروه هدف : نوزادان

مادران

مأموريت برنامه: مهمترين وظيفه اين واحد ارائه مراقبتها جهت ارتقاء و حفظ سلامت مادران و نوزادان و پیشگیری از مرگ مادر در دوران بارداری می باشد .  

واحد مادران یکی از مهم ترین برنامه های واحد سلامت خانواده و جمعیت می باشد.این برنامه مادران باردار را در چند مرحله تحت مراقبت قرار می دهد که عبارتند از :

1.      مراقبتهای قبل از بارداری

2.      مراقبتهای دوران بارداری

3.      مراقبتهای پس از زایمان

 

 سالمندان و زنان

 

مأموريت برنامه سالمندان : آموزش شيوه زندگي سالم به كليه سالمندان بالاي 60 سال است.

اين آموزشها شامل تغذيه ،پوكي استخوان، ورزش و فعاليت بدني،كاهش استرس و بيماريهاي شايع دوران سالمندي مي باشد.در كليه مراكز بهداشتي-درماني آموزش سالمندان با دعوت از ايشان برگزار مي شود.همچنين اطلاعات ماندگار و رفتارهاي پايدار بررسي  مي گردد.در كليه مراكز بهداشتي درماني كتابچه ها و پمفلت هاي آموزشي شيوه زندگي سالم در سالمندي در دسترس مي باشد.

مأموريت برنامه زنان : حفظ و ارتقاء سلامت زنان است.

 نقش زنان در سلامت خانواده و جامعه از اهميت ويژه اي برخوردار است و توجه به سلامت ايشان يكي از مهم ترين وظايف سازمانهاي مرتبط با بهداشت و درمان است.با توجه به اينكه سرطانهاي سينه و دهانه رحم از شايعترين سرطانهاي زنان مي باشد در كليه مراكز بهداشتي درماني و خانه های بهداشت آموزشها ، معاينات و آزمايشهاي مربوط به غربالگري و پيشگيري از اين سرطانها انجام مي گردد.

 

 

 

                              ارتباط با ریاست       واحد فن آوری اطلاعات      مراکز بهداشتی شهرستان       شماره تلفن ها      نقشه سایت       تماس با ما